keyboard_arrow_down A

akbaba

akbaba

Bu yazı sabitlenmiştir.
Güncel Türkçe Sözlük akbaba a. (a'kbaba) 1. hay. b. Akbabagillerden, başı ve boynu çıplak olan, dağlık yerlerde yaşayan, leşle beslenen, çok yüksekten uçarak keskin gözleriyle çok uzakları görebilen, iri ve yırtıcı bir kuş, kerkes (Vultur monachus). 2. sf. mec. İhtiyar. 3. sf. mec. Çıkarı için başkalarını sömüren.Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü akbaba Papatya. akbaba Afyon ili, Sultandağı ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. ak
akarsu, -yu

akarsu, -yu

Bu yazı sabitlenmiştir.
Güncel Türkçe Sözlük akarsu, -yu a. (aka'rsu) 1. Yeryüzünde, yer altında belirli bir yatak içinde, eğim boyunca sürekli veya zaman zaman akan su. 2. Tek sıra elmastan gerdanlık.Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü akarsu, -yu 1. Altın veya gümüşten yapılmış bilezik. 2. Altın veya gümüş üzerine elmas işlemeli gerdanlık. 3. İnci ile işlenmiş bir baş süsü.Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü akarsu, -yu Eskiden kullanılan bir çeşit kadın kumaşı.
akarlar

akarlar

Bu yazı sabitlenmiştir.
Güncel Türkçe Sözlük akarlar ç. a. bit. b. Gövdeleri halkasız, başları göğüsle birleşik, ağız yapıları ısırıcı, sokucu veya emici örümceğimsiler takımı.Asalakbilim Terimleri Sözlüğü akarlar Tıknaz yapılı gövdeleri halkasız, başları göğüsle birleşik, ağız yapıları ısırıcı, sokucu ya da emici örümceğimsiler takımı.Biyoloji Terimleri Sözlüğü akarlar bk. kenelerSu Ürünleri Terimleri Sözlüğü akarlar Keneler.Veteriner Hekimliği Terimle
Akarköy

Akarköy

Bu yazı sabitlenmiştir.
Akarköy Karaman ili, Kazımkarabekir ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.
Akardere

Akardere

Bu yazı sabitlenmiştir.
Akardere Edirne ili, Süloğlu ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.
Akarçay

Akarçay

Bu yazı sabitlenmiştir.
Kişi Adları Sözlüğü Akarçay Cinsiyet: ErkekAkan çay, dere. Akarçay Şanlıurfa ili, Birecik ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Akarçay Tokat ili, Almus ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.
akarca

akarca

Bu yazı sabitlenmiştir.
Güncel Türkçe Sözlük akarca a. 1. Küçük akarsu. 2. Kaplıca. 3. hlk. Kemik veremi. 4. tıp Sürekli işleyen çıban, fistül.Tıp Terimleri Kılavuzu akarca Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü akarca Irmak, dere, çay, küçük akarsu.Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü akarca Çeşme, pınar, kaynak, su oluğu.Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü akarca 1. Kemik veremi. 2. Bulaşıcı beyin hastalığı (hayvanlarda). 3. Daima akan çıban, sıraca, fistül. 4.
Akarbaşı

Akarbaşı

Bu yazı sabitlenmiştir.
Akarbaşı Elâzığ ili, Karakoçan ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.
Akantaş

Akantaş

Bu yazı sabitlenmiştir.
Akantaş Artvin ili, Murgul ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.
akamber

akamber

Bu yazı sabitlenmiştir.
Güncel Türkçe Sözlük akamber a. (a'kamber) 1. Özellikle amber balığının bağırsaklarından çıkarılan, kül renginde, yapışkan, bükülgen ve misk gibi kokusu olan bir taş. 2. Sıcak ülkelerde yetişen bir ağaçtan elde edilen katı, güzel kokulu reçine. akamber Hatay ili, Altınözü ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.