keyboard_arrow_down A – Biyoloji Terimleri Sözlüğü

alanin, Ala, A

alanin, Ala, A

Bu yazı sabitlenmiştir.
Biyoloji Terimleri Sözlüğü alanin, Ala, A Bir metil yan zinciri olan basit bir amino asit; alfa-amino propiyonik asit.Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü alanin, Ala, A Renksiz kristallerden oluşan, soğuk suda az fakat sıcak suda iyi çözünen, eterde çözünmeyen hemen hemen tüm proteinlerde bulunan, bir metil yan zinciri olan basit bir amino asit, alfa-amino propiyonik asit.Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü alanin, Ala, A Vücutta glukoz metabolizmasında kullanılan bir ami
alamecek

alamecek

Bu yazı sabitlenmiştir.
Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü alamecek Kanatlarının üstü ve boynu kırmızı renkli küçük bir kuş.Biyoloji Terimleri Sözlüğü alamecek Ötücü kuşlar (Passeriformes) takımının, ispinozgiller (Fringillidae) familyasından, Doğu Akdeniz, Irak, İran ve Türkistan ile Fas ve Cezayir'de yaşayan, 15 cm kadar uzunlukta, ergin erkeklerde başın tepesi siyah, enine ince pas rengi çizgili, ense ve boynun yanları kum rengi olan bir tür. Kızıl şakrak.
alakarga

alakarga

Bu yazı sabitlenmiştir.
Güncel Türkçe Sözlük alakarga a. (ala'karga) hay. b. 1. Kargagillerden, iri gövdeli, ötücü, tüyleri alacalı bir kuş türü, kestane kargası (Garrulus glandarius). 2. hlk. Saksağan.Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü alakarga Tüyleri karışık renkli karga.Biyoloji Terimleri Sözlüğü alakarga Kuşlar (Aves) sınıfının, ötücü kuşlar (Passeriformes) takımının, kargagiller (Corvidae) familyasından, 34 cm kadar uzunlukta, Palearktik bölgenin kapalı ormanların
alageyik, -ği

alageyik, -ği

Bu yazı sabitlenmiştir.
Güncel Türkçe Sözlük alageyik, -ği a. (ala'geyik) hay. b. Geyikgillerden, Güney Avrupa ve Kuzey Afrika'da yaşayan, yazın postunda ak benekler oluşan, erkeklerinin boynuzları uca doğru kürek biçiminde genişleyen bir cins geyik, sığın (Dama dama).Biyoloji Terimleri Sözlüğü alageyik, -ği Çift parmaklılar (Artiodactyla) takımının, geyikgiller (cervidae) familyasından, 140 cm kadar uzunlukta, 90 cm kadar yüksekliği olan, yazın ak benekler taşıyan, erkekleri boynuzlu
alaca yalıçapkını

alaca yalıçapkını

Bu yazı sabitlenmiştir.
Biyoloji Terimleri Sözlüğü alaca yalıçapkını Kuşlar (Aves) sınıfının, Gökkuzgunumsular (Coraciiformes) takımının, yalıçapkınıgiller (Alcedinidae) familyasından, toplu hâlde yaşayan, Türkiye' de Ege Bölgesi'nin güney tarafları ile Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde göl ve nehir kenarlarında her mevsim görülen, balıklarla beslenen yerli bir tür. Gri yalıçapkını, siyah beyaz dere kuşu.
alaca sinekkapan

alaca sinekkapan

Bu yazı sabitlenmiştir.
Biyoloji Terimleri Sözlüğü alaca sinekkapan Ötücü kuşlar (Passeriformes) takımının, sinekkapangiller (Muscicapidae) familyasından, 13 cm kadar uzunlukta, Balkanlar, Kafkasya ve Güney İran'da yerel olarak yaşayan, Türkiye'de Marmara, Karadeniz bölgeleri ve Doğu Anadolu'nun kuzeyinde göçmen olarak bulunan, kuyruk sokumu gri, kuyruk dış tüylerinin dış kenarları beyaz, boynunda bulunan halka enseye kadar ulaşmayan bir kuş türü. Yarımband sinekkapan.
alaca kuyrukkakan

alaca kuyrukkakan

Bu yazı sabitlenmiştir.
Biyoloji Terimleri Sözlüğü alaca kuyrukkakan Ötücü kuşlar (Passeriformes) takımının, ardıç kuşugiller (Turdidae) familyasından, Türkiye'de Batı Anadolu hariç bütün bölgelerde göç esnasında görülen, fundalık, açık ve taşlık arazide, dağ yamaçlarında, nehir kıyılarında ve bahçelerde yaşayan, böceklerle beslenen, 14.5 cm kadar uzunlukta göçmen bir tür. Beyaz tepeli kuyrukkakan.
alaca kiraz kuşu

alaca kiraz kuşu

Bu yazı sabitlenmiştir.
Biyoloji Terimleri Sözlüğü alaca kiraz kuşu Kuşlar (Aves) sınıfının, ötücü kuşlar (Passeriformes) takımının, kiraz kuşugiller (Emberizidae) familyasından, 15 cm kadar uzunlukta, çıplak tundralarda ve yüksek dağlarda yaşayan, ergin erkeklerinde yazın, baş, boyun, göğüs ve karın ile kanat örtü ve kol uçma tüyleri, yan kuyruk tüyleri beyaz, diğer tarafları siyah olan bir tür. Kar kiraz kuşu.