keyboard_arrow_down A – Biyoloji Terimleri Sözlüğü

akbaş maymun

akbaş maymun

Bu yazı sabitlenmiştir.
Biyoloji Terimleri Sözlüğü akbaş maymun Maymunlar (Primates) takımının, Yeni Dünya maymunugiller (Cebidae) familyasından, sarılmaya yaramayan çalı gibi bir kuyruğu olan, yüzünün çevresinde yakalık biçiminde ve çenesinin altında sakal biçiminde uzun tüyler bulunan, Güney Amerika'da yaşayan bir tür.
akbaş kiraz kuşu

akbaş kiraz kuşu

Bu yazı sabitlenmiştir.
Biyoloji Terimleri Sözlüğü akbaş kiraz kuşu Kuşlar (Aves) sınıfının, ötücü kuşlar (Passeriformes) takımının, kiraz kuşugiller (Emberizidae) familyasından, Asya'da su kenarlarında yaşayan, 16 cm kadar uzunlukta, sırtı koyu kırmızı kahverengi, karnı kül rengi beyaz olan bir tür. Akbaşlı yelve.
akbalık, -ğı

akbalık, -ğı

Bu yazı sabitlenmiştir.
Güncel Türkçe Sözlük akbalık, -ğı a. (a'kbalık) hay. b. 1. Sazangillerden, eti kılçıklı, yumurtası ile tarama yapılan bir balık (Leuciscus). 2. Akya balığı.Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü akbalık, -ğı 1. Bir cins tatlı su balığı. 2. Geçici balık.Biyoloji Terimleri Sözlüğü akbalık, -ğı bk. inci balığıOrta Öğretim Terimleri Kılavuzu akbalık, -ğı (zooloji) Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü akbalık, -ğı İnci balığı. akbalık, -ğı Sa
akbabagiller

akbabagiller

Bu yazı sabitlenmiştir.
Güncel Türkçe Sözlük akbabagiller ç. a. hay. b. Gündüz yırtıcıları alt takımının, kanatları geniş ve büyük olan, iyi uçan büyük kuşları içine alan bir familyası.Biyoloji Terimleri Sözlüğü akbabagiller Kuşlar (Aves) sınıfının, kartallar (Falconiformes) takımının, gündüz yırtıcıları (Accipitres) alt takımından, kanatları geniş ve büyük, baş ve boyunları az çok çıplak, genellikle leş yiyen bir familyası. Rahip akbaba (Vulturmonachus), leş a
akbaba kralı

akbaba kralı

Bu yazı sabitlenmiştir.
Biyoloji Terimleri Sözlüğü akbaba kralı Kartallar (Falconiformes) takımının, Yeni Dünya akbabasıgiller (Cathartidae) familyasından, 90 cm kadar uzunlukta, Amerika'da yaşayan bir tür.Zooloji Terimleri Sözlüğü akbaba kralı (Chatartes papa): Kartallar (Falconiformes) takımının Yeni Dünya-akbabasıgiller (Cathartidae) familyasından bir kuş türü. Uzunluğu 90 cm. Tropik Amerikada yaşar.