keyboard_arrow_down A – Gökbilim Terimleri Sözlüğü

alan hızı

alan hızı

Bu yazı sabitlenmiştir.
Güncel Türkçe Sözlük alan hızı a. fiz. Hareket eden bir cismi, duran bir noktaya birleştiren doğru parçasının birim zamanda taradığı alan.Gökbilim Terimleri Sözlüğü alan hızı Devinen bir cismi duran bir noktaya (konsayı başlangıcı) birleştiren doğru parçasının (yarıçap vektörü) birim zamanda süpürdüğü alan.
akyıldız

akyıldız

Bu yazı sabitlenmiştir.
Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü akyıldız Akşama yakın doğan parlak yıldız, çoban yıldızı, sabah yıldızı.Kişi Adları Sözlüğü akyıldız Cinsiyet: ErkekÇoban yıldızı.Cinsiyet: KızÇoban yıldızı.Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü akyıldız Çobanyıldızı. akyıldız Muş ili, Korkut ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Gökbilim Terimleri Sözlüğü akyıldız (a CMa) Büyükköpek'in a yıldızı.
akşam

akşam

Bu yazı sabitlenmiştir.
Güncel Türkçe Sözlük akşam a. 1. Gündüzün son ve gecenin ilk saatleri, akşam vakti, akşamleyin. 2. Gece: “Dün akşam karşılıklı içerken, çoktan bayatlamış itirafımı ağzımdan kaçırma gafletinde bulundum.” -E. Şafak. 3. Akşam ezanı. 4. Akşam namazı.Tıp Terimleri Kılavuzu akşam Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü akşam Akşam (bk. âşam)Gökbilim Terimleri Sözlüğü akşam Gün batması ile tam karanlık olması arasındaki zaman.
akrep, -bi

akrep, -bi

Bu yazı sabitlenmiştir.
Güncel Türkçe Sözlük akrep, -bi (I) a. hay. b. Akreplerden, sıcak ve nemli yerlerde yaşayan, kıvrık ve kalkık kuyruğunda zehirli iğnesi olan bir tür böcek (Scorpio).Güncel Türkçe Sözlük akrep, -bi (II) a. Saatin iki ibresinden küçüğü: “Rengi kararmış bir saat; ne yelkovanı var ne akrebi.” -S. M. Alus.Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü akrep, -bi Hayvanların yularlarında, yanak kısmına takılan ve hayvanın hızlı yürümesini sağlıyan üç veya dö