keyboard_arrow_down A – Güreş Terimleri Sözlüğü

alañ

alañ

Bu yazı sabitlenmiştir.
Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü alañ Ekili tarlada ürün çıkmamış, boş yerler: Tarlanın yarısı alan galmış.Güncel Türkçe Sözlük alañ a. 1. Düz, açık ve geniş yer, meydan, saha. 2. Orman içinde düz ve ağaçsız yer, düzlük, kayran. 3. Yüz ölçümü. 4. Eski Roma'da açık hava gösterisi yapılan geniş yer. 5. mec. Bir çalışma çevresi: “Sanat kapalı bir alan değildir; sanat eseri herkes için, bütün toplum için yaratılır.” -N. Ataç. 6. fiz.
ağırlık, -ğı

ağırlık, -ğı

Bu yazı sabitlenmiştir.
Güncel Türkçe Sözlük ağırlık, -ğı a. 1. Ağır olma durumu: Taşın ağırlığı. Yükün ağırlığı. 2. Terazilerde tartma işi yapılırken bir kefeye konulan nesne. 3. Değerlendirmelerde herhangi bir konu veya evreye, olağanın üzerinde ve belli oranda tanınan değer. 4. Sıkıcı, bunaltıcı, iç karartıcı durum: Havanın ağırlığı. 5. Uykudayken gelen ve insana boğulur gibi bir duygu veren durum. 6. Yük, külfet: Bütün ailenin ağırlığı omuzlarındadır. 7.
ad çekme

ad çekme

Bu yazı sabitlenmiştir.
Güncel Türkçe Sözlük ad çekme a. Kura: “Soruşturma açılmasına karar verilmesi hâlinde her parti için ayrı ayrı ad çekme suretiyle kurulacak on beş kişilik bir komisyon tarafından soruşturma yapılır.” -Anayasa.Ayaktopu Terimleri Sözlüğü ad çekme Bir küme oluşturan kulüpler adına bir araya gelen kişilerin, yetkililerle birlikte o kümenin karşılaşma düzen ve sırasını saptaması.Güreş Terimleri Sözlüğü ad çekme Güreşçi sayısı ikiden çok olan kar
açma

açma

Bu yazı sabitlenmiştir.
Güncel Türkçe Sözlük açma a. 1. Açmak işi. 2. Orman içinde ağaç kesme veya yakma yoluyla tarıma elverişli bir duruma getirilen arazi. 3. Bir çeşit susamsız, kalınca, yağlı çörek.Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü açma Oklava ile açılmış hamur, yufka.Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü açma Pide, ince tandır ekmeği.Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü açma 1. Orman içinde veya fundalıkta yakılarak, köklenerek açılan tarla. 2. Aslında m
aba

aba

Bu yazı sabitlenmiştir.
Güncel Türkçe Sözlük aba (I) a. hlk. 1. Abla. 2. Anne.Güncel Türkçe Sözlük aba (II) a. 1. Yünün dövülmesiyle yapılan kalın ve kaba kumaş. 2. Bu kumaştan yapılmış yakasız ve uzun üstlük. 3. sf. Bu kumaştan yapılan. 4. esk. Bu kumaştan yapılan ve dervişlerce giyilen hırka. 5. Kepenek (I).Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü aba (I) 1. Abla, büyük kız kardeş. 2. Anne. 3. Üvey anne, analık. 4. Büyükanne, nine, anneanne. 5. Kaynana. 6. Yenge. 7. Teyze. 8.