keyboard_arrow_down A – Kişi Adları Sözlüğü

alañ

alañ

Bu yazı sabitlenmiştir.
Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü alañ Ekili tarlada ürün çıkmamış, boş yerler: Tarlanın yarısı alan galmış.Güncel Türkçe Sözlük alañ a. 1. Düz, açık ve geniş yer, meydan, saha. 2. Orman içinde düz ve ağaçsız yer, düzlük, kayran. 3. Yüz ölçümü. 4. Eski Roma'da açık hava gösterisi yapılan geniş yer. 5. mec. Bir çalışma çevresi: “Sanat kapalı bir alan değildir; sanat eseri herkes için, bütün toplum için yaratılır.” -N. Ataç. 6. fiz.
alamet

alamet

Bu yazı sabitlenmiştir.
Güncel Türkçe Sözlük alamet a. (ala:met, l ince okunur) 1. Belirti, işaret, iz, nişan: “İnsanlığın belli bir sonuca yöneldiğini gösterir hiçbir alamet yok.” -C. Meriç. 2. mec. Büyüklük, irilik bakımından şaşılacak durumda olan nesne.Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü alamet Alamet, belirtiKişi Adları Sözlüğü alamet Söyleyiş: (ala:met) Cinsiyet: ErkekBelirti, iz.
alakuş

alakuş

Bu yazı sabitlenmiştir.
Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü alakuş Yaygaracı, palavracı.Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü alakuş Baş örtüsü.Kişi Adları Sözlüğü alakuş Cinsiyet: KızTavus kuşu.Cinsiyet: ErkekTavus kuşu. alakuş Mardin ili, Akıncı bucağına bağlı bir yerleşim birimi. alakuş Mardin ili, Kızıltepe ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. alakuş Tunceli ili, Gedikler bucağına bağlı bir yerleşim birimi.