keyboard_arrow_down b – Kentbilim Terimleri Sözlüğü

başkent

başkent

Bu yazı sabitlenmiştir.
Güncel Türkçe Sözlük başkent a. (ba'şkent) Bir devletin yönetim merkezi olan şehir, devlet merkezi, başşehir, hükûmet merkezi: “Bir akşam, bu servetle başkentin en şık pavyonuna gitmişti.” -Ç. Altan.Coğrafya Terimleri Sözlüğü başkent Kimi ayrılıklar dışında, bir devletin, hükümet ve parlamentosunun yerleştiği, devlet başkanının oturduğu, siyasal ve yönetsel özeği olan kent.Kentbilim Terimleri Sözlüğü başkent 1. Bir devletin yönelti ve yönetim ö
barıncak

barıncak

Bu yazı sabitlenmiştir.
Tıp Terimleri Kılavuzu barıncak Kentbilim Terimleri Sözlüğü barıncak 1. Karşılığında bir gündelik ödenerek oturulan, kimisinde, yemek yemeye elverişli ortak yerler de bulunan ve çoğu kez bir ailenin yanında kalınan konut. 2. Öğrencilerin, karşılığında para ödeyerek kaldıkları yurt.
bahçekent

bahçekent

Bu yazı sabitlenmiştir.
Kentbilim Terimleri Sözlüğü bahçekent 1. Kentlerle kırsal alanların üstün yanlarını birleştiren, eksik ve sakıncalı niteliklerini dışarda bırakan, kentlerin büyümesini, çevrelerini saran yeşillik kuşaklanyla sınırlandırmayı amaçlayan bir yerleşme türü. 2. Kent tasarlama eylemlerinde, bu tür yerleşmelerin çoğaltılmasını amaçlayan kentbilim akımı.