keyboard_arrow_down b – Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu

bamya

bamya

Bu yazı sabitlenmiştir.
Güncel Türkçe Sözlük bamya a. (ba'mya) bit. b. 1. Ebegümecigillerden, sıcak ve ılıman yerlerde yetişen bir bitki (Hibiscus esculentus). 2. Bu bitkinin hem taze hem kurutularak yenilen ürünü.Biyoloji Terimleri Sözlüğü bamya Ebegümecigiller (Malvaceae) familyasından, meyveleri müsilâj bakımından zengin, ülkemizde kültürü yapılan bir bitki.Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu bamya (botanik, tarım)
balya

balya

Bu yazı sabitlenmiştir.
Güncel Türkçe Sözlük balya a. (ba'lya) 1. Çember ve demir tellerle bağlanmış ticaret eşyası. 2. Denk.Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü balya İyi cins erkek sığır, boğa.Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu balya (tarım) Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü balya Kuru ot, saman ve yünlerin makineyle sıkıştırılıp bağlanmış durumu, denk.Güncel Türkçe Sözlük balya öz. a. Balıkesir iline bağlı ilçelerden biri.
Baltimor kuşu

Baltimor kuşu

Bu yazı sabitlenmiştir.
Biyoloji Terimleri Sözlüğü Baltimor kuşu Ötücü kuşlar (Passeriformes) takımının, Amerika sarıasmasıgiller (Icteridae) familyasından, 20 cm kadar uzunlukta, başı ve sırtı kara, Amerika'da yaşayan bir tür.Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu Baltimor kuşu (zooloji) Zooloji Terimleri Sözlüğü Baltimor kuşu (icterus baltimore): ötücü-kuşlar (Passeriformes) takımının Amerika-sarı-asmasıgiller (İcteridae) familyasından bir kuş türü. Uzunluğu 20 cm. Başı ve sır
baltalık, -ğı

baltalık, -ğı

Bu yazı sabitlenmiştir.
Güncel Türkçe Sözlük baltalık, -ğı a. 1. Sık sık kesimi yapılan orman. 2. Bir köyün odun gereksinimini sağlamasına izin verilen koruluk veya orman bölgesi.Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü baltalık, -ğı Kesmek için ayrılan orman, koru.Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu baltalık, -ğı (coğrafya)
balta girmemiş orman

balta girmemiş orman

Bu yazı sabitlenmiştir.
Coğrafya Terimleri Sözlüğü balta girmemiş orman Eşlek bölgesinin sıcak ve her zaman nemli iklim koşulları altında gelişmiş olan katmanlı, taşkın ve çok yoğun ormanlarına verilen ad.Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu balta girmemiş orman (coğrafya)
balta

balta

Bu yazı sabitlenmiştir.
Güncel Türkçe Sözlük balta a. (ba'lta) Ağacı kesme, yarma, yontma vb. işlerde kullanılan ağaç saplı, demir araç.Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü balta 1. bk. baltacık-1. 2. Gümüş kuşaklarda süs için yapılan gümüşten dişli bir kısım.Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü balta Engel: Ne güzel işim vardı balta oldun.Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü balta 1. Dört yaşından yukarı koyun. 2. Dört yaşından yukarı dişi koyun. 3. Dört ya