keyboard_arrow_down B – Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü

balyalama

balyalama

Bu yazı sabitlenmiştir.
Güncel Türkçe Sözlük balyalama a. Balyalamak işi.Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü balyalama 1. Kırkımdan sonra yapağının büyük torbalara sıkıştırılması. 2. Kesim veya kurutmadan sonra saman ve silaj maddelerini kare veya yuvarlak balyalar içine sıkıştırılıp bağlama işlemi.
balya makinesi

balya makinesi

Bu yazı sabitlenmiştir.
Güncel Türkçe Sözlük balya makinesi a. Değişik tarım veya sanayi ürünlerini ip, çember vb. ile balyalama işini yapan alet.Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü balya makinesi 1. Kırkımdan sonra yapağıyı büyük torbalara sıkıştırmak için kullanılan makine. 2. Genelde traktörle çalışan, kesim veya kurutmadan sonra ot, saman ve silaj maddelerini kare veya yuvarlak balyalar içine sıkıştırmak için kullanılan makine.
balya

balya

Bu yazı sabitlenmiştir.
Güncel Türkçe Sözlük balya a. (ba'lya) 1. Çember ve demir tellerle bağlanmış ticaret eşyası. 2. Denk.Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü balya İyi cins erkek sığır, boğa.Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu balya (tarım) Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü balya Kuru ot, saman ve yünlerin makineyle sıkıştırılıp bağlanmış durumu, denk.Güncel Türkçe Sözlük balya öz. a. Balıkesir iline bağlı ilçelerden biri.
Baluki koyunu

Baluki koyunu

Bu yazı sabitlenmiştir.
Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü Baluki koyunu Pakistan, doğu İran ve güney Afganistan’dan köken alan, yapağı rengi beyaz ancak yüz ve bacaklarda pigment bulunabilen, kuyruğu yağlı ve sert çevresel koşullara iyi uyum sağlayan, vücudu orta irilikte, baş ve bacakları çıplak olan koyun ırkı, Mengali koyunu, Taraki koyunu, Yazdi koyunu.
balsam

balsam

Bu yazı sabitlenmiştir.
Güncel Türkçe Sözlük balsam a. kim. Bazı ağaçlardan elde edilen, parfüm ve ilaç yapımında kullanılan reçine.Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü balsam Sıklıkla odunsu bitkilerden elde edilen reçine ve bu reçinelerden yapılan ilaç.Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü balsam Benzoik asit, sinnamik asit veya bunların türevlerini içeren oleo-reçineler.
balon

balon

Bu yazı sabitlenmiştir.
Güncel Türkçe Sözlük balon a. 1. Isıtılmış hava veya havadan daha hafif bir gazla doldurulan, atmosferde uçabilen, küre biçiminde araç. 2. Hava veya gazla doldurulmuş, kauçuktan yapılan çocuk oyuncağı: “Hatırlattı bana, bir bayram sabahı / Gökyüzüne kaçırdığım balonuma bakıp ağlayışımı” -O. V. Kanık. 3. Karnı yuvarlak ve şişkin, boynu dar cam kap. 4. Karikatürde içi sözle doldurulan yuvarlak. 5. den. Geriden gelen rüzgârdan yararlanmak amacıyla ya