keyboard_arrow_down ç – Atletizm Terimleri Sözlüğü

çekiç atma

çekiç atma

Bu yazı sabitlenmiştir.
Güncel Türkçe Sözlük çekiç atma a. sp. Çekicin en uzağa atılması temeline dayanan atletizm dalı.Atletizm Terimleri Sözlüğü çekiç atma 1. Atma aracını çevirerek, vücudu kendi ekseni çevresinde döndürerek ya da her ikisini kullanarak elde edilen hızla çekici atma döngüsü üstünden ileriye doğru fırlatma. 2. Çekici, bu yolla en uzağa atmak için yarışılan atletizm dalı.
çekiç, -ci

çekiç, -ci

Bu yazı sabitlenmiştir.
Güncel Türkçe Sözlük çekiç, -ci a. 1. Çivi çakma, madenleri dövme vb. işlerde kullanılan saplı bir el aleti: “Saldırmak onun içgüdülerinden biridir ve yöntemi çekiçle felsefe yapmaktır.” -S. Birsel. 2. sp. Yaklaşık 1,20 metre uzunluğundaki madenî tele bağlı ve ağırlığı 7,257 kilogram olan gülle.Tıp Terimleri Kılavuzu çekiç, -ci Atletizm Terimleri Sözlüğü çekiç, -ci Tokmak, sap ile tutaktan oluşan, 7.257 kg. ağırlığında, 117. 5 cm. -121. 5 cm. (
çarpma tahtası

çarpma tahtası

Bu yazı sabitlenmiştir.
Atletizm Terimleri Sözlüğü çarpma tahtası Gülle atan atletin, deviminden doğan hızla atma döngüsünün dışına çıkmasını önlemek için kullanılan ağaç takoz.Sepettopu Terimleri Sözlüğü çarpma tahtası Ucunda sepetin asılı bulunduğu tahta. Tahta ya da saydam, fakat kırılmaz bir maddeden yapılır. Yerden 2.75 metre yükseklikte olup uzunluğu 1.80, yüksekliği ise 1.20 metredir.