keyboard_arrow_down ç – Atletizm Terimleri Sözlüğü

çıkış takozu

çıkış takozu

Bu yazı sabitlenmiştir.
Güncel Türkçe Sözlük çıkış takozu a. sp. Kısa mesafeli hız koşularında, sporcuların dizlerini yere dayadıktan sonra ayaklarını bastırıp itme gücü sağlamak ve hız kazanmak amacıyla kullandıkları özel araç.Atletizm Terimleri Sözlüğü çıkış takozu Hız koşularında, çıkışa kalkan yarışçıların iterek birden atılım yapmak için ayaklarını dayadıkları takoz.
çıkış çizgisi

çıkış çizgisi

Bu yazı sabitlenmiştir.
Güncel Türkçe Sözlük çıkış çizgisi a. sp. Yarışa başlangıç olarak belirlenen beyaz çizgi.Atletizm Terimleri Sözlüğü çıkış çizgisi Yarışa başlanacak yeri gösteren 5 cm. kalınlığındaki ak çizgi.Çiftteker Terimleri Sözlüğü çıkış çizgisi Yarışa başlanacak yeri göstermek için, yere çizilen 4 cm. enindeki beyaz çizgi.
çıkış

çıkış

Bu yazı sabitlenmiştir.
Güncel Türkçe Sözlük çıkış a. 1. Çıkma işi: “Pencerelerden odaya giriş çıkış kolaydı.” -A. Kutlu. 2. Bir yerden çıkmak için kullanılan nokta: “Kaçmayı düşündüklerinde sokağın iki çıkışının da tutulduğunu gördüler.” -İ. O. Anar. 3. Yokuş. 4. Güreşte cazgırın alana çıkardığı pehlivanların izleyicilere doğru yürüyerek çalım yapmaya başlaması. 5. Mezuniyet, okul bitirme. 6. Çıkış belgesi. 7. mec. Beklenilmeyen bir sırada yapılan se
cirit atma

cirit atma

Bu yazı sabitlenmiştir.
Güncel Türkçe Sözlük cirit atma a. sp. Atletizmin ciridi fırlatmaya dayanan dalı.Atletizm Terimleri Sözlüğü cirit atma 1. Hız kazanmak için gerilip koştuktan sonra, elde taşınan ciriti omuz ya da taşıyan kol üstünden ileriye doğru fırlatma. 2. Ciriti, bu yolla en uzağa atmak için yarışılan atletizm dalı.