keyboard_arrow_down ç – Kentbilim Terimleri Sözlüğü

çekirdek konut

çekirdek konut

Bu yazı sabitlenmiştir.
Kentbilim Terimleri Sözlüğü çekirdek konut I-Özellikle az gelişmiş ülkelerde yaşayan dar gelirli ailelere devlet desteğiyle sağlanan ve ilerde aile genişledikçe, olanakları arttıkça yeni odalar eklenebilecek biçimde tasarlanan küçük konut türü. 2. Bir konutun, bir ailenin en az yeterli koşullarda barınmasını sağlayan, bir yaşama ve yatma bölümüyle iş özeklerinden oluşan kesimi.
çekim özeği

çekim özeği

Bu yazı sabitlenmiştir.
Kentbilim Terimleri Sözlüğü çekim özeği Genellikle hızlı büyüyen, hızlı gelişme gizilgücü bulunan ya da yoğunlaştırılmış yatırımlar, özel olarak hazırlanmış tasarlar ve her türlü kamu yardımlarıyla, kendilerine bu gizilgüç kazandırılmış olan kentler, kentsel yerleşim yerleri.
çekim örneği

çekim örneği

Bu yazı sabitlenmiştir.
Kentbilim Terimleri Sözlüğü çekim örneği iki etkinlik alanı arasındaki çekim gücünün, bunlardan birinin sahip olduğu nüfus, iş olanağı, toprak vb. değişkenlerin büyüklüğü ya da gücünün bir işlevi olduğunu ve etkileşim yoğunluğunun uzaklıkla ters orantılı bulunduğunu varsayan, insansal, ekonomik ve işlevsel bir öykünüm aracı.
çarşı

çarşı

Bu yazı sabitlenmiştir.
Güncel Türkçe Sözlük çarşı a. Dükkânların bulunduğu alışveriş yeri: “Elbet çarşıda bir kahve, bir çaycı dükkânı bulurum.” -Y. Z. Ortaç.Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü çarşı (< Far. çâr+sû) çarşı[box type="alert-warning"]Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü çarşı Şehirİktisat Terimleri Sözlüğü çarşı Alıcı ve satıcıların fiziki olarak karşılaştıkları, dükkânların bulunduğu açık veya kapalı alışveriş