keyboard_arrow_down c – Nükleer Enerji Terimleri Sözlüğü

Compton kayması

Compton kayması

Bu yazı sabitlenmiştir.
Fizik Terimleri Sözlüğü Compton kayması Saçılan bir X-ışını niceminin, bir eksicikle etkileşimi sonucu dalga boyunun değişimi.Nükleer Enerji Terimleri Sözlüğü Compton kayması Compton etkisiyle, gelen ve saçılan fotonlar arasındaki enerji azalmasına eşdeğer olan dalga boyu artışı.
Compton etkisi

Compton etkisi

Bu yazı sabitlenmiştir.
Biyoloji Terimleri Sözlüğü Compton etkisi Bir atomdan X ışınları, gamma ışınları gibi yüksek enerjili fotona çarpma ile elektron fırlatılması.Nükleer Enerji Terimleri Sözlüğü Compton etkisi Bir fotonun bir elektronla, elektronun atomdan dışarı fırlatılacak biçimde etkileşmesi.
Compton elektronu

Compton elektronu

Bu yazı sabitlenmiştir.
Biyoloji Terimleri Sözlüğü Compton elektronu Elektromanyetik radyasyonların madde ile etkileşmelerinde meydana gelen Compton etkisiyle fırlayan elektronlar.Nükleer Enerji Terimleri Sözlüğü Compton elektronu Compton etkisi sonucu, atom tarafından fırlatılan elektron.
çekirdek kaynaşması

çekirdek kaynaşması

Bu yazı sabitlenmiştir.
Kimya Terimleri Sözlüğü çekirdek kaynaşması Kimi çekirdeklerin, çok yüksek sıcaklıklarda ve çok büyük nicelikte erke salarak birleşip, daha.büyük bir çekirdek oluşturmaları.Nükleer Enerji Terimleri Sözlüğü çekirdek kaynaşması bk. Nükleer füzyon