keyboard_arrow_down D – Aydınlatma Terimleri Sözlüğü

dalgalılık

dalgalılık

Bu yazı sabitlenmiştir.
Aydınlatma Terimleri Sözlüğü dalgalılık (değişken akımla beslenen bir kaynağın ışık yeğinliğindeki)Işık yeğinliğinin en küçük ve en büyük değerleri arasındaki farkın, en büyük değere oranı ile ölçülen, ışık yeğinliğinin devirsel çalkantısının (dalgalanmasının) genliği, bk. düzensiz çalkantı, ışık titremesi.
dalga boyu

dalga boyu

Bu yazı sabitlenmiştir.
Güncel Türkçe Sözlük dalga boyu a. coğ. 1. Yan yana iki dalga sırtı arasında kalan ve uzunluğu yerine göre birkaç metreden birkaç yüz metreye kadar ulaşabilen yatay uzaklık. 2. fiz. Devirli hareketlerde bir devir içindeki hareketin yayıldığı uzaklık: Kırmızı ışığın dalga boyu (boşlukta veya havada) 0.7 mikrondur.Aydınlatma Terimleri Sözlüğü dalga boyu Devirsel bir dalganın yayılma doğrultusunda, salınımı aynı evrede olan ve birbirini izleyen iki noktas
dağılım

dağılım

Bu yazı sabitlenmiştir.
Güncel Türkçe Sözlük dağılım a. 1. Dağılarak birbirinden ayrılma. 2. Paylaşım: “Miras dağılımında üvey annesiyle aralarında anlaşmazlık çıkmış.” -C. Külebi. 3. top. b. Bir toplumda, bir kümede incelenen bir veya birçok özelliğin zamana, yere, seçilen herhangi bir değişkene göre hesaplanan sayısal ve oransal dağılışı: “İlişkilerdeki rol dağılımını sürekli karıştırdığımdan, benim de temizlikçilerle başım hep derde girmiştir.” -T. Uyar.