keyboard_arrow_down D – Biyoloji Terimleri Sözlüğü

dengelenmiş polimorfizm

dengelenmiş polimorfizm

Bu yazı sabitlenmiştir.
Biyoloji Terimleri Sözlüğü dengelenmiş polimorfizm (Yun. polys: çok; morphe: şekil) 1. Bireylerin iki ya da daha fazla tipinin dengeli olarak bir arada bulunması. 2. Bir populasyonda bir genin bir karakter ya da farklı alellerinin şekilleri. 3. Devamlı yeni döllerin meydana geldiği bir populasyonda iki ya da daha fazla formun birkaç döl aynı durumda kalması.
denge taşlı kese

denge taşlı kese

Bu yazı sabitlenmiştir.
Biyoloji Terimleri Sözlüğü denge taşlı kese (Yun. statos: sabit; kystis: kese) Denge organını oluşturan ve denge taşı kapsayan kese. Statosist.Zooloji Terimleri Sözlüğü denge taşlı kese (karşılık: statosist, otosist), (Yun. statos = sabit, Yun. kytos = boşluk, Yun. ous = kulak): Denge organını yapan ve denge taşı kapsayan bir kese.
denge taşı

denge taşı

Bu yazı sabitlenmiştir.
Güncel Türkçe Sözlük denge taşı a. anat. Omurgalıların özellikle de memelilerin iç kulak keseciğinde bulunan kalsiyum tuzu.Biyoloji Terimleri Sözlüğü denge taşı (Yun. statos: sabit; lithos: taş; ous: kulak) İç kulakta, denge taşlı kese içinde bulunan salgı maddesi kum ya da kalsiyum karbonat tanecikleri gibi yapılar. Statolit, otolit.Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü denge taşı İç kulakta bir kese içinde bulunan, salgı maddesi kum veya kalsiyum karbonat tanecik
denge organı

denge organı

Bu yazı sabitlenmiştir.
Biyoloji Terimleri Sözlüğü denge organı (Yun. statos: sabit; organon: aygıt) Denge taşlı keselerden yapılmış olup, denge duygusunu almaya yarayan organlar. Statik organ.Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu denge organı (biyoloji)Zooloji Terimleri Sözlüğü denge organı (karşılık: statik organ): Denge duygusunu almaya yarayan organlar olup denge taşlı keselerden yapılmışlardır.
dendrokronoloji

dendrokronoloji

Bu yazı sabitlenmiştir.
Biyoloji Terimleri Sözlüğü dendrokronoloji (Yun. dendron: ağaç; chronos: zaman; logos: bilim) Yaş halkaları sayılarak ağaç yaşlarının belirlenmesi bilimi.Budunbilim Terimleri Sözlüğü dendrokronoloji bk. ağaç yaslama.Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü dendrokronoloji Yaş halkaları sayılarak ağaç yaşlarının belirlenmesi bilimi.