keyboard_arrow_down D – Kimya Terimleri Sözlüğü (II)

deiyonize su

deiyonize su

Bu yazı sabitlenmiştir.
Kimya Terimleri Sözlüğü (II) deiyonize su Kullanma suyunun bir anyon ve katyon değiştiriciden geçirilmesiyle elde edilen iyonlarından arındırılmış su.Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü deiyonize su İyon değişim sistemiyle iyonlardan arındırılmış su.Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü deiyonize su İyon değişim sistemi, ters ozmoz tekniği veya filtrelerden geçirilerek elde edilen ve yapısında herhangi bir katyon veya anyon içermeyen iyonlarından arındırılm
dehidrojenasyon

dehidrojenasyon

Bu yazı sabitlenmiştir.
Biyoloji Terimleri Sözlüğü dehidrojenasyon Bir substrattan hidrojen iyonlarının kaybı.Kimya Terimleri Sözlüğü (II) dehidrojenasyon Komşu karbon atomlarından birer tane hidrojen atomunu uzaklaştırarak karbon atomları arasında ikili veya üçlü bağlar oluşturma.Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü dehidrojenasyon Bir substrattan hidrojen iyonlarının ayrılması.
dehidrasyon

dehidrasyon

Bu yazı sabitlenmiştir.
Biyoloji Terimleri Sözlüğü dehidrasyon Bir doku, organ ya da maddeden suyun çıkarılması, uzaklaştırılması.Kimya Terimleri Sözlüğü (II) dehidrasyon Su kaybı; su kaybetmiş bir cam elektrot pH’yı hatalı olarak ölçer.Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü dehidrasyon 1. Su kaybı, bir maddenin suyunu kaybetmesi. 2. Vücudun aşırı su kaybetmesi sonucu oluşan durum.Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü dehidrasyon 1. Vücuttan aşırı sıvı kaybedilmesi durumu. İçme su
değişim hızı

değişim hızı

Bu yazı sabitlenmiştir.
Fizik Terimleri Sözlüğü değişim hızı Bir niceliğini bağlı olduğu bir değişkene göre ne denli çabuk değiştiğini belirten ve işlev değişiminin, değişken değişimine oranı öle ölçülen özellik.Kimya Terimleri Sözlüğü (II) değişim hızı Eğim artışının uzunluğuna oranı, bir açının sinüsü.
değirmen

değirmen

Bu yazı sabitlenmiştir.
Güncel Türkçe Sözlük değirmen a. 1. İçinde öğütme işi yapılan yer: Su değirmeni. Yel değirmeni. 2. Kahve, buğday, nohut vb. taneleri öğüten araç veya alet: “Değirmende biraz kahve çekti.” -S. F. Abasıyanık.Kimya Terimleri Sözlüğü (II) değirmen Parçalanma, öğütme işlemlerinin yapıldığı cihaz. değirmen İstanbul ili, Silivri ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.