keyboard_arrow_down D – Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu

deniz fili

deniz fili

Bu yazı sabitlenmiştir.
Biyoloji Terimleri Sözlüğü deniz fili Etçiller (Carnivora) takımının, fokgiller (Phocidae) familyasından, 4-7 m kadar uzunlukta, yağı ve postu için avlanan bir tür.Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu deniz fili (zooloji)Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü deniz fili Yüzgeç ayaklılar (Pinnipedia) takımının, fokgiller (Phocidae) familyasından, 7 m kadar uzunlukta olabilen, yağı ve postu için avlanan bir tür.Zooloji Terimleri Sözlüğü deniz fili (Macrorhinus leoninus) Etç
deniz  buzlası, deniz  buzulu

deniz buzlası, deniz buzulu

Bu yazı sabitlenmiştir.
Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu deniz buzlası, deniz buzulu (coğrafya, jeoloji)Yerbilim Terimleri Sözlüğü deniz buzlası, deniz buzulu Ucay bölgelerinde, denizlerin üstündeki buz örtüsü. (Dalgaların ve yellerin kopardığı bu buzlar, soğuk akıntılarla orta kuşak denizlerine değin sürüklenir.)
dengelemek

dengelemek

Bu yazı sabitlenmiştir.
Güncel Türkçe Sözlük dengelemek (-i) 1. Dengeli duruma getirmek. 2. fiz. Bir cismi güç katarak veya eksilterek denge durumuna getirmek.Bilgisayar Terimleri Karşılıklar Kılavuzu dengelemek Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu dengelemek (fizik, kimya)
denge yanayı

denge yanayı

Bu yazı sabitlenmiştir.
Coğrafya Terimleri Sözlüğü denge yanayı Aşınım döneminin, artık aşındırma gücü ile yerkabuğunun direnci arasında bir denkleşmenin kurulduğu geçkinlik evresinde, akarsu boyuna yanayının yatıklaşmış, pürüzleri silinmiş bir biçim kazanması.Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu denge yanayı bk. denge eğrisi.
denge organı

denge organı

Bu yazı sabitlenmiştir.
Biyoloji Terimleri Sözlüğü denge organı (Yun. statos: sabit; organon: aygıt) Denge taşlı keselerden yapılmış olup, denge duygusunu almaya yarayan organlar. Statik organ.Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu denge organı (biyoloji)Zooloji Terimleri Sözlüğü denge organı (karşılık: statik organ): Denge duygusunu almaya yarayan organlar olup denge taşlı keselerden yapılmışlardır.