keyboard_arrow_down E – Güncel Türkçe Sözlük

ele geçirmek

ele geçirmek

Bu yazı sabitlenmiştir.
Güncel Türkçe Sözlük ele geçirmek 1) yakalamak: “Hele onu bir elime geçireyim, görürsün, burnundan getireceğim.” -H. Topuz. 2) sahibi olmak: “İstanbul'u ele geçirmek için bu muharebeye girdiklerini ilan etmekten başka bir şey yapamadılar.” -Ö. Seyfettin.Bilgisayar Terimleri Karşılıklar Kılavuzu ele geçirmek
ele avuca sığmamak

ele avuca sığmamak

Bu yazı sabitlenmiştir.
Güncel Türkçe Sözlük ele avuca sığmamak 1) söz dinlememek, baskı altına alınmamak, zapt edilememek: “İzmir'deyiz. Ele avuca sığmaz haşarı bir çocuğum.” -R. N. Güntekin. 2) şımarık davranmak: “Hani vatandaşlarımız da güç, ele avuca sığmaz, kanmaz, doymaz insanlar olsa bari!” -F. R. Atay.
ele almak

ele almak

Bu yazı sabitlenmiştir.
Güncel Türkçe Sözlük ele almak 1) bir şey üzerinde çalışmaya başlamak: “Sözlerini bambaşka bir anlayışla ele almış ve kendi kendine sormuştu.” -T. Buğra. 2) bir konuyu görüşmek; 3) bir konuyu incelemek, araştırmak: “Kamu düzeniyle ilgili bu konuların yanında toplum ve aile sorunları da ele alınıyordu.” -M. And. 4) herhangi bir şeyi iş edinmek: “Fakat dediğim gibi ben yüzsüzlüğü ele almıştım.” -R. N. Güntekin.