keyboard_arrow_down K – Kimya Terimleri Sözlüğü (II)

kapalı çevrim

kapalı çevrim

Bu yazı sabitlenmiştir.
Fizik Terimleri Sözlüğü kapalı çevrim Elektrik akımının ya da bir akışkanın akabileceği kendi üzerine kapalı yol.Kimya Terimleri Sözlüğü (II) kapalı çevrim Sistemin belli bir halinden başlayarak çevre ile madde alışverişi yapmaksızın bir seri ardarda işlem sonucunda başlangıç haline dönüş.
kaolinit

kaolinit

Bu yazı sabitlenmiştir.
Güncel Türkçe Sözlük kaolinit a. kim. Arı kilin temel maddesini oluşturan hidratlı alüminyum silikat.Kimya Terimleri Sözlüğü (II) kaolinit Kaolin veya kilin esas bileşeni, 1100 °C üstünde ısıtıldığında mullite ve kristobalite dönüşen, tıpta absorban ve berraklaştırıcı olarak kullanılan beyaz toz madde.Teknik Terimler - Gereç kaolinit
kaolin

kaolin

Bu yazı sabitlenmiştir.
Güncel Türkçe Sözlük kaolin a. Arı kil.Güzel Sanatlar Terimleri Sözlüğü kaolin bk. arı kil.Kimya Terimleri Sözlüğü (II) kaolin Formülü Al2O32SiO2.2H2O olan seramiklerde, kağıt ve tekstilde dolgu maddesi olarak kullanılan porselen kili, gri renkli, ince ve inert toz madde.Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu kaolin (arı kil) (jeoloji) Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü kaolin Beyaz kil.Teknik Terimler - Gereç kaolin
kanserojen

kanserojen

Bu yazı sabitlenmiştir.
Güncel Türkçe Sözlük kanserojen sf. Kanser yapıcı.Kimya Terimleri Sözlüğü (II) kanserojen Sigara dumanı, bazı kimyasal maddeler ve iyonlaştırıcı radyasyonlar gibi kanser yapıcı herhangi bir madde veya enerji dalgası.Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü kanserojen Kanser meydana getiren herhangi bir madde, karsinojen.Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü kanserojen Kansere neden olan, kanser yapıcı, kanserojenik.
kannabinol

kannabinol

Bu yazı sabitlenmiştir.
Kimya Terimleri Sözlüğü (II) kannabinol Formülü C21H26O2 olan, Cannabis sativa L., Moracerde’nun dişi çiçeklerinin reçinemsi usaresi sahip , suda çözünmeyen, metanol, etanol, sulu alkali çözeltilerde çözünen, donar asetik asitte yeşil bir floresans veren sarı renkli bir yağ.
kannabidiol

kannabidiol

Bu yazı sabitlenmiştir.
Kimya Terimleri Sözlüğü (II) kannabidiol Formülü C21H30O2 olan, Cannabis satival, Mora ceae bitkisinden (kenevir) elde edilen, suda çözünmeyen, etanol, metanol, kloroform, benzen, eter, perol eterinde çözünen, kenevir reçinesindeki kannabolün bir izomeri olan , açık sarı reçine şeklinde veya kristaller halinde bir madde.