keyboard_arrow_down P – Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu

peynir

peynir

Bu yazı sabitlenmiştir.
Güncel Türkçe Sözlük peynir a. Maya ile katılaştırılarak sütten yapılan ve birçok türü olan besin: “Kuru ekmekle bayat peyniri lezzetle yiyen / Çeşmeden her su içerken şükür Allah'a diyen” -Y. K. Beyatlı.Tıp Terimleri Kılavuzu peynir Tıp Terimleri Kılavuzu peynir Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü peynir (< Far. penir) peynir[box type="alert-info"]Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü peynir < Far. penîr: peynir. || peyner[box type=&quo
peygamber devesi

peygamber devesi

Bu yazı sabitlenmiştir.
Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu peygamber devesi (zooloji) Zooloji Terimleri Sözlüğü peygamber devesi (Mantis religiosa), Eklembacaklı hayvanlardan böcekler (İnsecta) sınıfının düzkanatlılar (Orthoptera) takımından bir tür. Uzunluğu 75 mm. Vücudu ince yapılıdır. Ön-göğüs bölütü çok uzamıştır. Açık sarı-külrengi ya da açık yeşil renkte olurlar.
peygamber çiçeği

peygamber çiçeği

Bu yazı sabitlenmiştir.
Güncel Türkçe Sözlük peygamber çiçeği a. bit. b. Mavikantaron.Biyoloji Terimleri Sözlüğü peygamber çiçeği Papatyagiller (Compositae) familyasından 10-50 cm kadar boylanabilen, mavi, sarı, pembe çiçekli, bir ya da çok yıllık, otsu bitkiler.Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu peygamber çiçeği (botanik) Tarım Terimleri peygamber çiçeği bk. gelin düğmesi.
petrol, -lü

petrol, -lü

Bu yazı sabitlenmiştir.
Güncel Türkçe Sözlük petrol, -lü a. Yoğunluğu 0,8-0,95 arasında olabilen, hidrokarbürlerden oluşmuş, kendisine özgü kokusu olan, koyu renkli, arıtılmamış, doğal yanıcı mineral yağ, yer yağı: “Kamyonlar yarı benzin, yarı petrolle çalışmaya uğraşıyor.” -A. Gündüz.Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu petrol, -lü (jeoloji)