Safra Kesesi Rahatsızlığı Tedavisi

Safra kesesi vücudumuz da sağ karın boşluğunun üzerinde göğüs kafesinin altında yer almaktadır.  Ortalama olarak boyutu ise 7 ile 10 cm boyutunda olup uzunluk olması yanında tam dolu çapı ise 4 cm olmaktadır. Küçük organımız görev bakımından ise önemli yer edinmektedir. Safra kesesi rahatsızlığı ise son yıllarda beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak artmaktadır.

Görevi ise midenin yağlı besinleri eritmesinde safra salgılanmasıdır. Salgılanmış olan safra ise midede yer alan besinlerin parçalanmasını sağlamaktadır. Bu durumda ise mide ve sindirim isteminde tamamlayan öge olarak safra kesesi ön planda yer almaktadır. Safra kesesinde taş veya çamurlaşma ise karın ağrısı yanında sırt ağrısına neden olmaktadır. Safra kanalının mide ile olan bağ kanalının tıkanması veya safra kesesi taşı ile kapanmasından sonra ise safra mideye ulaşmaz. Mide de yer alan besinlerin eritilmesinde ise safra eksikliğinden dolayı hazımsızlık başlar. Sırt ağrısı veya gaz sancısı ile karıştırılmaktadır. Bu durumda ultrason çekilmesi ile safra da olan durum netlik kazanmaktadır. Safra esesi içinde çamurlaşma veya taş oluşması sonrasında ise safra kesesi kasılmasını yapmakta fakat buradan enzimlerin mideye gitmesi önlenmektedir. Bu durum karşısında safra kasılmaya devam eder fakat safranın çıkışı söz konusu olmaz. Hal böyle olduğunda şiddetli karın ve sırt ağrısı başlar.

Safra Kesesi Rahatsızlığı Belirtileri

Birçok hastane aciline başvurulmasına neden olmaktadır. Kalp krizi ile de karıştırılmaktadır. Bu durumda detaylı grafik çekilmesi, ultrason ve kan ölçümleri sonrasında safra kesesinin durumu ortaya çıkmaktadır. Safra kesesinde taş veya çamurlaşma oluşmasında ise beslenme şeklinden kaynaklanmaktadır. Uzun süre aç kalmak ve birden yemek yenilmesi safra kesesinde taşın oluşmasına neden olmaktadır. Safra gün içinde salgılanmaktadır. Fakat mide safrayı besin eritmek için almadığından dolayı safra, safra kesesi içinde birikmektedir.

safra-kesesi-rahatsizligi-tedavisi

safra-kesesi-rahatsizligi-tedavisi

Safra kesesi içinde biriken öz ise çamurlaşma adı ile başlayan safra kesesi taşlarının oluşmasına neden olan ilk basamağı olmaktadır.  Devamında ise safra kesesinde rahatsızlanma başlamaktadır. Karın alt kısmından başlayan ve sırta doğru giden uzun süreli sancılar ile yaşamak başlanılmaktadır. Bu durumda ise ağrılar kısa süreli de olsa ağrı kesiciler ile sindirilmektedir. Ağrı kesici haplar ile iyileşmek sadece vücudun kısa süreli olarak rahatlamasına yardımcı olmakta fakat sorun tamamen kökten çözülmez.

Safra kesesinde yer alan safra ağzının çamur veya safra taşının kapatması ile safrayı mideye transfer edememesi sonrasında başlayan kasılma rahatsızlığı kalp krizine benzer sancılar ve terlemeye neden olmaktadır. arın boşluğunda olan ağrılar yanında gene kabızlık bu dönemde karşılaşılan sorun olmaktadır.

 Bitkisel Ürünler İle Safra Kesesi Tedavisi

Öncelikle birçok sitede veya aktarlarda safra kesesi tedavisi olarak sunulan otlar veya karışımlar safra kesesinde yer alan safra çamurunun atılmasına taşların erimesine neden olmaz. Yer alan safra çamuru ile safra taşlarının alınması şeklinde bir durumda söz konusu değildir. Burada yer alan alternatif tıp çözümleri ağrıların dinmesine yardımcı olmaktadır.

 Safra Kesesi Tedavisi

Safra kesesinde yer alan taşların kırılması diye bir onu yoktur. Safra kesesi bir bütün olarak kapalı ameliyat ile alınmaktadır. Karaciğere yapışkan olarak bulunan safra kesesi kapalı ameliyat ile tam uyutulma sonrasında alınmaktadır. Dört delik açılarak buralardan yapılan genel cerrah ameliyatı ile yarım saat gibi bir sürede safra kesesi ameliyatı yapılmaktadır. Bir gün hastanede kalma sonrasında ise ertesi gün asilik yok ise hastaneden taburcu olunmaktadır.

Safra kesesi ameliyatı sonrasında ise bünyeye bağlı olarak bir hafta gibi bir zaman sonrasında dikişler hastane acil servisinde veya aile hekimlerinde alınmaktadır. Yemek yeme alışkanlıkları ise azar azar sık aralıklar ile midenin safradan mineral istemesini önleyecek şekilde olmaktadır. Burada yemek yenilmesinde ise ürünlerin besin gruplarına göre ayrılması önemlidir.

 

 

Fatih

Merhaba ben Fatih. Birbirinden güzel dekorasyon fikirlerini sizler için hazırlıyorum. Sizde eviniz için en uygun olan dekorasyon fikrini evinize uygulayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir