keyboard_arrow_down U – Zooloji Terimleri Sözlüğü

uzunkuyruklumaymungiller

uzunkuyruklumaymungiller

Bu yazı sabitlenmiştir.
Zooloji Terimleri Sözlüğü uzunkuyruklumaymungiller (Cercopithecidae), (Lat. cercopithecus = bir tip maymun): Omurgalı hayvanlardan memeliler (Mammalia) sınıfının maymunlar (Primates) takımının insansılar (Anthropoidea) alt-takımına ya da darburunlumaymunlar (Catarrhina) üst-familyasına giren bir familya.Çoğu uzun kuyruklu olup tabanlarına basarak yürürler. Oturak kaba etleri vardır. En güzel maymun türleri bu familyaya girer. Sürüler yaparlar. Yaşlı bir erkek sürüy
uzunkuyruklubalıkgiller

uzunkuyruklubalıkgiller

Bu yazı sabitlenmiştir.
Zooloji Terimleri Sözlüğü uzunkuyruklubalıkgiller (Macruridae), (Yun. makros = büyük, Yun.aura = kuyruk) Omurgalı hayvanlardan balıklar (Pisces) sınıfının kemikli-balıklar (Teleostei) takımının dikensizler (Anacanthini) alt-takımına giren bir familyası. Vücutları kısa, kuyrukları uzun ve uca doğru sivridir. Kuyruk yüzgeci bulunmaz. Derin, kayalık denizlerde yaşarlar. Boş-burun (Coelorhynchus coelorhynchus) iyi bilinen türüdür.
uzunkollumaymungiller

uzunkollumaymungiller

Bu yazı sabitlenmiştir.
Zooloji Terimleri Sözlüğü uzunkollumaymungiller (karşılık: jibongiller, Hylobatidae) (Lat. hylobates = ormanda oturan): Omurgalı hayvanlardan memeliler (Mammalia) sınıfının maymunlar (Primates) takımının insanlar (Anthropoidea) alt-takımına giren ya da darburunlumaymunlar (Catarrhina) üst-familyasına giren bir familyası. Kolları çok uzundur. Yanak keseleri ve kuyrukları yoktur. Oturak kaba etleri çok küçüktür. Yüksek seslidirler. İnsanlara yakınlık gösterirler. R
uzunbacaklımakiler

uzunbacaklımakiler

Bu yazı sabitlenmiştir.
Zooloji Terimleri Sözlüğü uzunbacaklımakiler (Tarsioidea) Omurgalı hayvanlardan memeliler (Mammalia) sınıfının maymunlar (Primates) takımına giren bir alt-takımı. Küçük yapılı, yumuşak kıllı iri kulaklı ve çok büyük gözlü olurlar. Bacakları uzun ve ince parmaklıdır. Kuyrukları uzun olur. Uzunbacaklıgiller (Tarsiidae) familyası vardır.
uzunbacaklıgiller

uzunbacaklıgiller

Bu yazı sabitlenmiştir.
Zooloji Terimleri Sözlüğü uzunbacaklıgiller (Tarsiidae), (Fran. tarse = tarsus kemiği): Omurgalı hayvanlardan memeliler (Mammalia) sınıfının maymunlar (Primates) takımının uzunbacaklımakiler (Tarsioidea) alt-takımına giren bir familyası. Başları yuvarlak, gözleri ve kulakları çok iridir. Ayakları, parmakları ve kuyrukları çok uzun olur. Malaya adalarında ormanlarda yaşayan gece hayvanlarıdır. Cadı maki (Tarsius tarsius) iyi bilinen türüdür.